کد خبر : 15428

تاریخ درج خبر : پنج شنبه 30 مهر 1394
پايگاه آستان مقدس امامزاده سيداحمد (عليه السلام) ـ چاهستان
• دو عامل رفعت انسان از نگاه آيت الله جوادي آملي
آيت الله جوادي آملي پيامبر اکرم (ص) و قرآن کريم را دو عامل رفعت انسان عنوان کردند.
آيت الله جوادي آملي گفت: خداي سبحان فرمود من مايلم همه را بالا ببرم و اصلاً بهترين و عزيزترين نماينده‌هايم را فرستادم که مردم بالا بيايند؛ اگر به وجود مبارک پيامبر فرمود تو برو مردم را بالا بياور خود حضرت را رفيع کرده است همچنين فرمود من کتابي فرستادم که اين کتاب هم رفيع است.

به گزارش فرهنگ نيوز، آيت‌‌الله العظمي جوادي‌آملي در جلسه درس اخلاق اين هفته خود در مسجد محله احمدآباد شهرستان دماوند که با حضور جمعي از پرسنل نيروي انتظامي شرق استان تهران و اعضاي حلقه هاي صالحين بسيجيان دماوند برگزار شد، اظهار داشت: همه انسانها در نهاد خود علاقه‌مند به رشد، بزرگي و رفعت هستند، اين هم نعمت خوبي است که خدا به ما عطا فرموده است.
وي با بيان اينکه همه انسانها در نهاد خود علاقه‌مند به رشد، بزرگي و رفعت هستند، افزود: اين هم نعمت خوبي است که خدا به ما عطا فرمود؛ ما اگر بخواهيم سروگونه بالا برويم راهش چيست؟ اين راه را همان کسي که گرايش به اين رفعت درجه را به ما داد و صاحب اين درجات رفيعه هست به ما نشان داده است.

اين مرجع تقليد با بيان اين مطلب که برخي زمانها و مکانها فرصت مناسب تري براي رشد معنوي در اختيار انسان قرار مي دهد بيان داشت: يک سلسله مکان‌هاي خاص و يک سلسله زمان‌هاي خاص به همراه يک سلسله آداب و سنن خاص در آن‌ مکان‌ها و زمانها وجود دارد که در آن‌جا رفعت‌فروشي مي‌کنند؛ از جمله آن مکانها مساجد و حسينيه ها و مراکز مذهبي است و از جمله آن زمانها شب‌هاي قدر, شب‌هاي جمعه, نهم ذيحجه روز عرفه و مانند آن است، که اين زمان‌ها زمان قدر، رفعت و برکت است.

اين استاد برجسته حوزه علميه ادامه داد: گرچه هر زميني مي‌تواند مسجد باشد اما مسجد برجستگي دارد و گرچه هر زماني مي‌تواند منشأ رفعت باشد ولي ليله قدر و شب جمعه يک فضيلت خاص دارد که حرمت اين‌ها را بايد پاس بداريم و رعايت کنيم.

آيت الله جوادي آملي پيامبر اکرم (ص) و قرآن کريم را دو عامل رفعت انسان عنوان کرد و گفت: خداي سبحان فرمود من مايلم همه را بالا ببرم و اصلاً بهترين و عزيزترين نماينده‌هايم را فرستادم که مردم بالا بيايند؛ اگر به وجود مبارک پيامبر فرمود تو برو مردم را بالا بياور خود حضرت را رفيع کرده است همچنين فرمود من کتابي فرستادم که اين کتاب هم رفيع است.

وي خاطرنشان کرد: با اينکه خداوند اين کتاب‌ رفيع و مردان بلند را براي هدايت و رشد انسان ها فرستاد اما تمام مشکل در خود انسانهاست به عنوان مثال برخي ثروتمندان به جاي اينکه سرمايه خود را در توليد و يا ايجاد شغل به کار گيرند ان را صرف تجمل مي نمايند.

وي عقيده طيّب و عمل صالح را دو عامل اساسي رشد معنوي انسان برشمرد و بيان داشت: عقيده طيّب و طاهر از بالا دست انسان را مي‌گيرد و بالا ميکشد و عمل صالح از پايين کمک مي‌کند که انسان قدم به قدم بالا برود چون عمل آن قدرت را ندارد که کار عقيده را انجام بدهد لذا عقيده از بالا دست آدم را مي‌گيرد, عملِ صالح از پايين به انسان کمک مي‌کند، اين راه براي همه ما باز است.